Čudesna Indija

Autor: Administrator , 31. 5. 2011.

Tjedan indijske kulture u Knjižnici Tehničke i Obrtničke škole Bjelovar

Tjedan indijske kulture održan je u knjižnici Obrtničke i Tehničke škole Bjelovar od 23. do 27. svibnja 2011. pod nazivom Čudesna Indija. Knjižničarke Tehničke i Obrtničke škole, Rajna Gatalica i Katarina Belančić, pripremile su ovaj program kao prvi u okviru projekta Tjedan strane kulture.

Projekt je namijenjen upoznavanju učenika s drugačijim običajima, zemljama i ljudima, ali i poticanju tolerancije i međukulturalnog dijaloga.

U ponedjeljak, 23. svibnja u 12.15 sati, održana je  projekcija filma Put  u Indiju koji tematizira odnos Britanaca i Indijaca polovinom prošloga stoljeća. Prisustvovali su učenici obje škole te neki građani.

U utorak, 24. svibnja u 13.10 sati, kušale su se indijske slastice te je održan  kratki tečaj odijevanja sarija. Ove aktivnosti su izazvale najviše pozornosti i bile su najzanimljivije učenicima, gostima i medijima.

U srijedu,25. svibnja u 12.15 sati, održano je predavanje o dojmovima s putovanja Tine Gatalice i Slobodanke Martan pod nazivom Zaljubljene u Indiju. Predavanje je bilo interaktivno i zahtijevalo je uključivanje učenika. Predavačice su govorile o svom doživljaj duhovnosti Indije te kako je ona utjecala na njihov život. Predavanje je potaklo učenike i nastavnike na razmišljanje o vlastitoj duhovnosti.

U četvrtak, 26. svibnja u 13. 10 sati, knjižničarka Obrtničke škole Bjelovar, Katarina Belančić (prof. indologije) održala je Kratki tečaj devanagarskog pisma – vrlo starog i još uvijek aktualnog indijskog pisma. Radionicu je posjetilo nekoliko učenika naših škola te mlade knjižničarke III. osnovne škole. Svatko je mogao naučiti najosnovnije podatke o tom pismu i napisati svoje ime.

U petak, 27. svibnja 2011., održana je projekcija filma Milijunaš s ulice i filma iznenađenja – Pinjar (bollywoodski film). Prikazan je upravo bollywoodski film kako bi učenici na još jedan način bili upoznati s indijskim svijetom i filmom – u potpunosti različitim od našeg.

Katarina Belančić i Rajna Gatalica