Autor: Josip Miota, 9. 12. 2016.

14. stručni skup Međužupanijskog stručnog vijeća nastavnika strojarske skupine nastavnih predmeta Bjelovarsko – bilogorske i Virovitičko – podravske županije održan je 8. prosinca  2016.  godine u Tehničkoj školi Bjelovar.

Igor Koletić,  mag. ing. mech. Iz  Industrijsko – obrtničke škole Virovitica obrazložio je na skupu temu „Planiranje i organiziranje stručnih posjeta i ekskurzija.“ Tema je obuhvatila izvan učioničku  nastavu kao oblik nastave koji podrazumijeva ostvarivanje planiranih programskih sadržaja izvan školske ustanove. U izvan učioničku nastavu spadaju: školski izleti, školske ekskurzije, terenska nastava i škola u prirodi. Posebno se istaknula važnost stručnih posjeta kao posebnog oblika odgojno-obrazovne aktivnosti izvan škole. Izvode se na lokalitetu od posebne vrijednosti ili ustanovama i institucijama, (tvornice, elektrane, muzeji) u svrhu ispunjavanja određenih odgojno obrazovnih ciljeva i zadaća.

Školskim kurikulumom određuje se odredište, okvirno vrijeme realizacije, vrijeme trajanja, nositelj realizacije, način realizacije, vrednovanje te potrebna financijska sredstva. Za svaki oblik izvan učioničke nastave voditelj izrađuje izvedbeni plan i program s odgojno obrazovnim ciljevima, ishodima učenja, tijekom aktivnosti te načinima praćenja i vrednovanja ostvarenih ciljeva i ishoda. Nakon izlaganja provedena je diskusija i razmjena iskustava u planiranju, organiziranju i provedbi izvan učioničkih oblika nastave strukovnih predmeta.

Zoran Dunđer, dipl. ing. iz Industrijsko – obrtničke škole Virovitica obrazložio je temu "Razvijanje ekološke svijesti i odgovornosti".Tema je izazvala poseban interes jer je dio odgojnih ciljeva i zadataka nastave strukovnih predmeta. Izloženi  su osnovni pojmovi ekologije, utjecaj čovjeka na okoliš, zaštita prirode, ekološka svijest kao imperativ sigurne budućnosti, globalna zaštita planeta Zemlje i održivi razvoj. Obrazloženi su ekološki čimbenici, svojstva ekosustava, utjecaj čovjeka na ekosustav, onečišćenja vode i zraka, zbrinjavanje otpada i gospodarenje otpadom. Niti jedan od postojećih ekoloških problema nije moguće do kraja riješiti ukoliko se ne usredotočimo na mijenjanje ljudskog ponašanja, jer ako ljudsko ponašanje ostane nepromijenjeno, mi ćemo se iznova susretati s istim ili čak novim i opasnijim problemima, zaključak je ovog izlaganja.

Voditelj MŽSV:
Josip Miota, prof. savjetnik