Mostovi od špageta

Autor: Zvonimir Mesić, 3. 5. 2016.

U srijedu, 20. travnja, održan je Dan škole u Tehničkoj školi Bjelovar. Profesor Zvonimir Mesić organizirao je radionicu na kojoj smo rušili mostove od špageta, koje smo prethodno sami izradili. Za izradu mostova bilo nam je potrebno oko 1 kg špageta, ljepilo i 10-ak sati rada. Cilj je bio da se, uz što manju težinu mosta, postigne što veća nosivost, tj. da most izdrži što veće opterećenje. Učenici su izradili mostove mase od 400 g do 1,5 kg te je most s najboljim omjerom težio 400 g, a izdržao je 52 kg. Kada smo srušili nekoliko mostova, već smo mogli zaključiti koje su konstrukcije najbolje te da je uistinu važan izgled nosača, a ne samo debljina. Sviđa mi se takva vrsta rada, zato što na taj način možemo osjetiti i malo praktičnog rada, a ne samo iz knjige. Nadam se da će se ta inicijativa nastaviti i napredovati u narednim godinama.

Učenik: Marko Pintarić, 4d – građevinski tehničar

Natjecanje u nosivosti mostova od špageta

Za Dan škole održano je treće po redu natjecanje u nosivosti mostova od špageta. Učenici trećeg i četvrtog razreda smjer građevinski tehničar u grupama su izgradili mostove od špageta, njih čak 18. Postojalo je nekoliko ograničenja: raspon koji je most morao premostiti iznosi 35 cm te most treba preuzeti što više opterećenja prije sloma, sa što manjom vlastitom težinom. Spajanje špageta radilo se isključivo vrućim silikonskim ljepilom. Težina mostova iznosila je od 400 g do čak 1 500 g. Važan je bio i estetski dojam mosta. Težilo se što čvršćoj strukturi koja može u sredini raspona preuzeti što veće opterećenje sa što lakšom konstrukcijom. Nekoliko je mostova napravljeno prema postojećim mostovima koji su bili zanimljivi učenicima. Ovogodišnji pobjednik je Starčevljanski most učenika Mateja Rendulića (4.d), čiji je most težine samo 400 g nosio opterećenje od 52 kg.

Od prve godine izrade mostova od špageta vidljiv je napredak u postignutim rezultatima. Opterećenje prve godine od 23,4 kg; sljedeće čak 106 kg te ove godine 92 kg značajno mijenjaju mišljenje koju težinu može nositi nekoliko grama tjestenine. Uočava se važnost pravilnog odabira konstrukcije, ideja, preciznost rada, ali i rad u timu nije zanemariv. Najbitnija je iskoristivost materijala, tj. koliko puta može most nositi svoju težinu. Prošle je godine iskoristivost iznosila 66 puta, a već ove 130 puta!

Na fotografijama možete vidjeti razne strukture i idejna rješenja učenika.

Rekordno opterećenje 2015 godine je iznosilo 106 kg!!

Ovogodišnji mostovi od špageta.

Ovogodišnji rekorder sa iskoristivosti 130 puta. (toliko puta nosi svoju težinu)

profesor Zvonimir Mesić, dipl.ing.građ.