Sveti Nikola

Autor: Petra Pavić, 3. 12. 2008.

Tko je sveti Nikola?

Sveti Nikola, svetac katoličke i pravoslavne Crkve, biskup.

Štovanje svetog Nikole
Zaštitnik djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca, putnika, otoka Sicilije, pariškog sveučilišta i mnogih gradova širom svijeta.

Spomendan mu je 6. prosinca. Toga dana, njemu u spomen, roditelji darivaju djecu.

Rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji, u pokrajini Liciji u 3. stoljeću. Imao je bogate roditelje koji dulje vrijeme nisu mogli imati djece, pa su od Boga izmolili malog Nikolu koji ime dobiva po stricu biskupu u Miri, nažalost njegovi su roditelji ubrzo umrli i Nikola je ostao sam.

Postao je svećenik želeći širiti ljubav i dobrotu. Kada mu je umro stric, biskup Mire svi su mislili da će ga Nikola naslijediti. No,kako je on bio skroman i u strahu od te časti pobjegao je u Palestinu gdje je živio samačkim životom. Vratio se za nekoliko godina upravo kada je umirao stric biskup. Taj put nije mogao pobjeći te je postao biskup. Od tada je noći provodio moleći, a dane pomažući nevoljnima i šireći vjeru.

Prema narodnom vjerovanju, činio je i čudesa. Poput Isusa smiruje uzburkano more i zato je zaštitnik mornara. Svojim blagoslovom ozdravlja dijete kojem je zapela riblja kost u grlu, te ga nazivamo i zaštitnikom djece.

U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu u kojem je prepoznavao Boga. Iscrpljen pokorom i poslovima umro je 6. prosinca 327. godine te je pokopan u Miri, gdje se i danas nalazi sarkofag u koji je nekoć bilo položeno njegovo tijelo. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje se i danas nalaze njegove relikvije.

Djeca su Sv. Nikoli posvetili pjesmice, priče, igre...stavljaju svoje čiste čizmice na prozor sa željama na papiru misleći da ih to dariva Sv. Nikola, dok ih zapravo, darivaju njihovi roditelji u znak pažnje i ljubavi te počasti Sv.Nikoli.