1.12. Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Autor: Marko Matišić, 1. 12. 2008.

Ove godine svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se porukom «Vodi-Osnaži-Oslobodi» («Lead-Empower-Deliver»). Obilježavanje tog dana donijeto je na Samitu ministarstva zdravstva, 1988. godine.

Od otkrića prvih oboljelih 1981. godine do danas, AIDS se proširio čitavim svijetom. Procjenjuje se da na svijetu ima 33 milijuna zaraženih HIV-om i zahvaća ljude svih dobi, spola, rase, vjere, nacionalnosti, spolne opredijeljenosti. Epidemija HIV / AIDS-a nije prestala usprkos poduzetim mjerama i pozitivnim učincima na tijek epidemije. Zabrinjavajuće je da je novozaraženih najviše u dobi od 14 do 25 godina.

HIV / AIDS je virusna zarazna bolest. Virus napada obrambeni sustav i tijekom infekcije ga slabi. Posljedica je nemogućnost savladavanja različitih bolesti i infekcija. Zaražena osoba može izgledati zdravo jer do pojave prvih simptoma i spoznaje čovjeka da je bolestan prođe više mjeseci i godina. Nakon nastanka bolesti imunološki sustav sve više slabi, dolazi do upale limfnih čvorova, kvržica na jeziku i rana na koži, nagli gubitak tjelesne težine, upale pluća i ostalih vitalnih organa, vrtoglavice, otpadanja kose… Kod zaraženih osoba virus se nalazi u sjemenskoj tekućini, sektoru rodnice i krvi. Putovi prijenosa virusa su spolni (seksualni) kontakt, zaražena krv koja mora ući u ljudsko tijelo najčešće zagađenim iglama i špricama koje izmjenjuju ovisnici te putem posteljice s majke na dijete. Bolest se ne može izliječiti. Uzimanje lijekova usporava tijek bolesti, produžava životni vijek i podiže kvalitetu života oboljelih. Cjepivo protiv bolesti ne postoji.
          Što vi možete učiniti?
Možete preuzeti odgovornost za svoje postupke koji će smanjiti rizik od zaraze HIV-om.
     Rizici su:
•    nezaštićeni spolni odnos (vaginalni, analni, oralni)
•    promiskuitetno ponašanje (često mijenjanje partnera)
•    zajedničko korištenje igala i šprica (intravenski ovisnici)
•    spolni odnos pod utjecajem alkohola ili ilegalnih droga
Kako se HIV ne može prenijeti:
•    korištenjem zahoda poslije osobe zaražene HIV-om
•    pijenjem iz zajedničke čaše sa osobom zaraženom HIV-om (HIV se ne prenosi putem sline)
•    putem krvi kukaca (virus HIV-a ne može preživjeti u organizmu kukaca
•    korištenjem odječe zaražene osobe (HIV se ne prenosi znojem )
AIDS je bolest suvremenog doba nazvana još i kao KUGA SUVREMENOG DOBA!

Želimo li biti zdravi, biti roditelji i uživati u zajedničkom životu moramo voditi brigu o svojem zdravlju i biti oslobođeni predrasuda prema zaraženima i oboljelima od HIV / AIDS-a jer nitko ne zna kakva mu je sudbina. Naša budućnost će pokazati jesmo li u tome uspjeli.