Autor: Josip Miota, 17. 12. 2014.

Osmi stručni skup Međužupanijskog stručnog vijeća nastavnika strojarske skupine nastavnih predmeta Bjelovarsko – bilogorske i Virovitičko – podravske županije održan je u našoj školi 16. prosinca  2014. godine.

Profesori strojarske skupine nastavnih predmeta s područja Bjelovarsko – bilogorske i Virovitičko – podravske županije održali su u našoj školi stručni skup o aktualnim događanjima i rješavanju problema u strukovnom školstvu o čemu ih je izvjestio g. Damir Zvonar, viši savjetnik u Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Gospodin Zvonar odgovarao je na postavljena pitanja i pokušao pomoći nastavnicima riješiti probleme na koje nailaze u praksi, a nisu nikako ili jednoznačno definirana rješanja.

Na stručnom skupu obrađene su i prodiskutirane teme o inteligenciji u nastavi (kognitivnoj, višestrukoj, emocionalnoj i duhovnoj) te su analizirane metode rada kako sustav poučavanja, koji se temelji samo na kognitivnoj inteligenciji i "prosječnom učeniku"  preusmjeriti na ostale inteligencije i individualni pristup učeniku. Također je obrazloženo i implementiranje sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja u nastavne sadržaje strojarstva. Istaknut je cilj GOO, stjecanje građanskih kompetencija, ishoda učenja GOO, strukturne dimenzije GOO i tematska područja GOO u srednjoj školi. Na konkretnim primjerima je prikazana mogućnost implementiranja GOO u realiziranju nastavnih tema iz nastavnih predmeta strojarske struke kao što su tehnički materijali, strojarske tehnologije, kontrola i osiguranje kvalitete, pneumatika i hidraulika , termodinamika, CNC tehnologije itd.  Propisana tematska područja GOO, ključni pojmovi i obrazovni ishodi mogu se realizirati u svim nastavnim predmetima strojarstva. Integracija i korelacija sadržaja GOO i sadržaja tehničkih materijalaizložena je na primjeru realiziranja teme: Otpad tehničkih materijala i zaštita okoliša. Prikazana je mogućnost povezivanja 6. teme GOO (ekološka dimenzija povezana s ostalim dimenzijama), zaštita okoliša i održivi razvoj, pravo na zdravi okoliš i održivi razvoj zajednice sa sadržajima tehničkih materijala za prvi razred tehničara za mehatroniku. Definirani su ciljevi, ishodi, kratki opis aktivnosti te načini vrednovanja i korištenja rezultata. Također  je obrazložen  i način provedbe GOO u školi po svim fazama školskog kurikula. Izlaganja na skupu održali su Sandra Petrlić, prof. pedagog, Libuška Klubičko – Palatinuš, dipl. ing. i Zoran Podgajski, dipl. ing.

Voditelj MŽSV :

Josip Miota, prof. savjetnik