Tjedan glazbe

Autor: Administrator , 10. 3. 2020.

Tijekom posljednjeg tjedna u veljači (od 24. do 28. veljače 2020. godine) u Tehničkoj školi Bjelovar uspješno je proveden projekt Tjedan glazbe. Učenici i posjetitelji škole imali su tijekom ovog tjedna priliku sudjelovati na zanimljivim predavanjima i radionicama koje su osmislili i održali nastavnici Tehničke škole Bjelovar.

Prvim predavanjem Tko je kovao stihove Miši Kovaču? tjedan je otvorila Ivana Cikoja. Na vrlo zanimljiv način predstavila je poznatog autora stihova iz našega kraja, Željka Sabola. U isto vrijeme, o povijesti, tehnici sviranja i načinu nastanka zvuka na gitari nazočne je na kroz dinamično i slikovito predavanje upoznao Matija Ipša.  Na interaktivnom predavanju i radionici sudionici su uz pomoć Kristine Žganjer provodili filozofsku analizu pjesama kroz žanrove raspravljajući i kritizirajući teme i stavove iznesene u pjesmama. Kroz predavanje Tanje Sukser Jajaš - Utjecaj glazbe na društvo, sudionici na predavanju su upoznati s povijesnim pregledom glazbe i njezinu utjecaju na kulturni razvoj čovjeka kroz povijest. Na kraju prvoga dana Tjedna glazbe Sandra Hermanović i Ružica Kuštić Melkić održale su predavanje o utjecaju glazbe na mlade, njezinoj ulozi u socijalizaciji i emocionalnom životu mladih. Nakon predavanja održana je kreativna radionica na kojoj su prisutni učenici tehnikom savijanja papira izrađivali različite glazbene instrumente. Radovi su nakon radionice izloženi u prostoru škole. Utorak je započeo stručnim predavanjem Ivana Pejića i Zvonimira Mesića pod nazivom Arhiktektura (oblikovanje) – akustika (izolacija) na kojem su prisutni mogli čuti na koji način gradnjom postići poželjne značajke prostora za optimalnu akustiku prostora u kojima se glazba izvodi. O načinu na koji glazba utječe na oblikovanje kristala vode zanimljivo predavanje održala je Nasta Kos. Nakon toga, na predavanju Građevine Glazbene škole Vatroslava Lisinskog u prošlosti i budućnosti iz građevinske perspektive predstavila je Sanja Ljubić. Na predavanju Martine Čukman na engleskom jeziku posjetitelji su se kroz radionicu i kviz bavili povezanošću glazbe i emocija. Stručno predavanje o zvuku i programiranju nakon toga održao je Matija Ipša. Kako je moguće povezati glazbu i geografiju na predavanju Darija Malogorskog saznali su nazočni učenici. Treći dan Tjedna glazbe započeo je zanimljivim predavanjem Vojislava Kranželića o korijenima jazz glazbe. Nakon toga, o nastanku zvuka, učenici su poslušali predavanje Darije Luketić. Antonija Petrlić je nazočne upoznala s muzikoterapijom i ljekovitim učincima glazbe na čovjeka. Posljednja dva predavanja kojima je zaključen glazbeni tjedan su zanimljivo predavanje Ljudevita Sakala: Rezonancija – čaše lomim, ruke mi (nisu) krvave i interaktivna radionica Emine Grmić Obrada zvuka u programu Audacity.

Tjedan glazbe zaključen je završnom glazbenom svečanošću koja je uz malu izložbu kreativnih i tehničkih radova učenika motiviranih glazbom, uz glazbu pridonijela svečanom završetku ovog projekta. Na završnom koncertu sudjelovali su učenici i profesori škole, a svojim izvedbama obuhvatili su filmsku glazbu, klasičnu, folklornu, narodnu i popularnu glazbu.