Kako smo obilježili Dan kravate

Autor: Sandra Hermanović, 25. 10. 2019.

U petak ,18.10.2019., obilježen je Svjetski dan kravate u Tehničkoj školi Bjelovar. U školskoj knižnici knjižničarka Antonija Petrlić održala je predavanje: „Očuvanje hrvatske kulturne baštine – Kravata“.  Učenici građevinskih razreda napravili su izložbu svojih radova na temu „Hrvatska kulturna baština – Kravata“ uz vodstvo profesora Zvonimira Mesić i pedagoginje Sandre Hermanović. Izložba je bila otvorena od  18.10. do 25.10. na školskim panoima.

Tehnička škola Bjelovar godinama obilježava Svjetski dan kravate i potiče se učenike na očuvanje hrvatske kulturne baštine.

Kravata je hrvatski simbol univerzalno poznat i cijenjen, a istodobno prepoznatljiv i priznat kao hrvatski simbol. Hrvatsko podrijetlo kravate, utemeljeno na povijesnim, etnološkim i lingvističkim činjenicama, potvrđuju svjetske enciklopedije i drugi znanstveni izvori,

U Hrvatskoj se od 18. listopada 2003. godine obilježava se Dan kravate. Tada je u Puli izvedena autorska instalacija Marijana Bušića Kravata oko Arene, koju su prikazivale i neke svjetske televizijske postaje i na taj način vidjelo ju je više od milijardu ljudi. Hrvatski sabor, 17. listopada 2008. godine, iskazao je kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada.Od tada se Dan kravate i službeno slavi u Hrvatskoj.