Rješenje 1. Zadatka

Autor: Josip Franjić, 27. 1. 2014.

Uz rješenje je radi zornosti priložen crtež.

Ovakva kretanja su moguća jedino na sjevernom polu. Sa sjevernog pola  (S)  jedino možemo krenuti prema jugu. Krećući se prema jugu prvih 500 m, krećemo se nekim meridijanom do točke A. Promijenimo li smjer prema zapadu, pa se nastavimo kretati opet  500 m, kretat ćemo se po nekoj usporednici do točke B. Ako u točki B promijenimo smjer i krenemo na sjever, kretat ćemo se opet po nekom drugom meridijanu i prešavši  500 m dolazimo ponovo na sjeverni pol.

Na sjevernom polu žive samo bijeli medvjedi, dakle, medvjed je bijele boje.

(Sličan se trokut može napraviti i na južnom polu, ali s južnog pola možete krenuti samo na sjever.)

Napomena: medvjed se nije kretao po pravcu, nego po lukovima.

Pozdrav svima - Zemlja je okrugla!

Prvi zadatak su riješili učenici: Antonio Pavliš II.c – 8 bodova, Matej Bogdan  IV.b – 7 bodova, Luka Kotarac I.b 3 boda i Vedran Ivančić II.c – 1 bod

Objavljujem i dva najbolja rješenja 1. Zadatka:

Antonio Pavliš:     Medvjed je bijele boje. Medvjed je u početku bio točno na sjevernom polu, krenuo je južno, zatim zapadno i tada se kretao po paraleli i nakon 500 m je skrenuo sjeverno i opet se vratio na točku sjevernog pola. Prema tome, ovo je sjeverni, polarni, bijeli medvjed.

Matej Bogdan:   Postoje dvije teorije koje boje je medvjed.
1.Teorija
-Medvjed je išao prema jugu i previše se zadubio u kompas i nije gledao kamo ide. Došao je do ruba zemlje i pao u more. Budući da je more plavo, medvjed kad je izašao iz vode bio je-plav.

2. Teorija
-Putanja medvjeda (jednaka udaljenost jug-zapad-sjever) tvori oblik slova "U" i medvjed nikako nije mogao nakon završetka toga puta opet biti na istom mjestu. No postoji jedan slučaj u kojem je to moguće-na sjevernom polu. Medvjed je zaista išao 500 metara na jug, ali kada je krenuo prema zapadu, on nije išao zbilja ravno prema zapadu, već je u određenoj kružnoj putanji prošao tih 500 metara. Kada je krenuo prema sjeveru 500 metara išao je opet pravocrtnom putanjom i tako došao na mjesto sa kojeg je skrenuo. Naime, njegova putanja ima oblik kružnog isječka, putovi sjever i jug su polumjeri tog zamišljenog kruga, a put zapad je kružni luk. Dakle ustvrdivši da je medvjed sa sjevernog pola, možemo zaključiti da je on bijele boje.

Čestitam. Od slijedećeg ponedjeljka će izlaziti i tablica s ukupnim brojem bodova.