Osmi povjerenik

Autor: Ivana Cikoja, Luka Lovrić, 25. 11. 2013.

Učenici Tehničke škole Bjelovar u Zagrebu su 14. studenoga gledali predstavu „Osmi povjerenik“ u kazalištu Gavella. Predstava je trajala dosta dugo, više od 2 sata, ali je bila zanimljiva. Govorila je o političaru koji je, nakon skandala koje je izazvao i naškodio stranci, premješten na otok Trećić. On je osmi vladin povjerenik poslan na Trećić da uspostavi vlast i održi izbore.

Samopouzdani političar misli da je to lagan posao, ali se stanovnici urote protiv njega. On isprva mrzi otok, ali s vremenom stupa u razgovore s mještanima i tako dobiva njihovo povjerenje. Kako vrijeme prolazi, on zavoli otok sa svim njegovim vrlinama i manama. Pokuša provesti izbore za lokalnu vlast, ali ne uspijeva. Otočani su dobri i naivni ljudi koji ne žele dodir s vanjskim svijetom. Upozorenje da se otok Trećić treba držati u izolaciji od vanjskog svijeta dolazi i u trenutku smrti najgostoljubivijeg i najsimpatičnijeg stanovnika otoka Tonina Smerdulića. Nakon što ga svjetioničar (koji je bio sedmi povjerenik) upozori na to i poslanik to shvati, odluči ostati na otoku daleko od svih loših stvari i spletki koje donosi vanjski svijet.

U početku smo bili iznenađeni pojedinim scenama i jezikom, ali kasnije smo shvatili da je to provokativan umjetnički izričaj kojim se dočarava i ozračje i karakteri likova. Redatelj je osmislio i vlastiti trećićanski jezik koji je bio zanimljiv i to doprinosi ugođaju.

Svidjelo nam se i to što je bilo dosta poznatih glumaca na sceni. Najviše je dojmljiv lik Tonina Smerdulića kojeg igra Enes Vejzović. Tonino je dobričina i ne zamjera nekome ako ga uvrijedi i uvijek traži najbolje u ljudima, a često to i pronalazi.

Izradio : Luka Lovrić, 3.d