Vukovar

Autor: Petar Rakić, 22. 11. 2013.

U srednjim školama naše županije provedeno je natjecanje na temu Domovinskog rata, a nagrda je putovanje u Vukovar na Dan sjećanja i sudjelovanje u počasnoj koloni. U našoj, Tehničkoj školi Bjelovar, test je sto posto riješio 2.c, tehničari za računalstvo.

Naše putovanje je počelo u 4:30 ujutro. Svi smo bili umorni, ali smo bili sretni što sudjelujemo u tako velikom i bitnom događaju. Dolaskom u Vukovar i probijanjem kroz gomilu ljudi ostali smo zapanjeni jer nije isto zamišljati tolike ljude i vidjeti ih svojim očima. Priključivanjem u dugu povorku osjetili smo važnost Vukovara. Ljudi su dolazili iz svih dijelova Hrvatske i ostalih susjednih zemalja samo da zapale svijeću za poginule branitelje. Hodali smo kroz Vukovar i vidjeli njegove znamenitosti, kao što je vodotoranj.

Povorka se zaustavila na groblju gdje se održavala misa za žrtve Vukovara. Jedva smo hodali kroz gomilu ljudi.

Kada smo završili s grobljem, gradskim autobusom smo došli do mjesta gdje nas je čekao naš autobus. Krenuli smo na Ovčaru zapaliti lampione i pomoliti se za te ljude koji su dali život za domovinu. Kraj našeg putovanja je bio odlazak u muzej „Hangar“ gdje su prikazane slike poginulih i neke od njihovih stvari.

Putovanje u Vukovar je na nama ostavilo snažan dojam i taj osjećaj se nikada ne može zaboraviti.