EUROPSKA GODINA AKTIVNOG STARENJA I MEĐUGENERACIJSKE SOLIDARNOSTI

Autor: Rajna Gatalica, 15. 10. 2012.

Godina 2012., kao i Mjesec hrvatske knjige (15. listopad – 15. studeni 2012.) posvećeni su aktivnom starenju i međugeneracijskoj solidarnosti.

Učenici Tehničke i Obrtničke škole Bjelovar čitave godine jednom mjesečno posjećuju Dom za starije i nemoćne osobe Bjelovar, čitaju korisnicima Doma, druže se, razgovaraju i pomažu im.

Krenuli smo u Dom s ciljem poticanja čitanja i s nadom da ćemo korisnicima Doma uljepšati sate koje tamo provode, no dogodilo se mnogo više od toga – oni su nama uljepšali dane. Druženje se odvija uz čitanje priče te njihovo komentiranje, uspoređivanje s vlastitim životom i postupcima. Iz Doma se uvijek vratimo s pokojim savjetom više, i to ne u vezi čitanja, nego savjetom za život. Učenici su uvidjeli da druženje sa starijim ljudima može biti zanimljivo i korisno.

I ove školske godine nastavili smo s istom praksom. U petak, 12 listopada posjetili smo korisnike Doma, ali im ovaj put nismo čitali, već smo pripremili radionicu. Svatko je dobio jednu pjesmu Ive Robića ili Gabi Novak, trebali su podcrtati najljepše stihove, izrezati ih i ukomponirati u novu, originalnu pjesmu.

Radilo se u grupama, a učenici Zvonimir Kralj i Matija Kramarić (3.a, Tehnička škola) te Kristina Štikovac i Katarina Kovačić (1.c, Obrtnička škola) su pomagali bakama čitati sitna slova, izrezivati i lijepiti željene stihove.

Druženje je proteklo u ugodnoj atmosferi, uz smijeh i razgovor.